<«آزادی» فتح شد پنجشنبه ۱۹ خرداد ۸۴

بعد از اجتماعات بدون خشونت و اعتراض‌ آمیزی که برای بدست آوردن حق حضور در استادیوم رخ داد این حرکت نتیجه داد و با کمترین هزینه –که همان تهیه بلیط و حضور در پشت درهای استادیوم توسط گروهی از فعالان بود*- این گروه در ورزشگاه آزادی ناظر پیروزی تیم ملی فوتبال بودند. ( نمونه‌ای از این حرکات که توسط انجمن بدون مرز برنامه‌ریزی شده بود).

یکی از کم‌‌هزینه‌ترین راه‌های دستیابی به اهداف‌مان و برون رفت از وضع و بن‌بست‌های سیاسی پیش آمده و گذشتن از خط قرمز‌های موجود روی آوردن به همین جنبش‌های بدون خشونت است که اکبر گنجی هم در مصاجبه خود به آن اشاره کرده است.

جادی عزیز و دوستان دیگر در انجمن بدون مرز کار جامعی روی حرکات بدون خشونت انجام می‌دهند و جادی کتابی با عنوان «از دیکتاتوری تا دموکراسی چارچوبی نظری برای کسب آزادی + 198 روش مبارزه بدون خشونت» ترجمه کرده است. (برای دیدن کتاب بصورت پی دی اف؛ اینجا کلیک کنید)**.
پیروزی این حرکت را تبریک می‌گویم و امیدوارم که با نهادینه شدن این حرکات کم هزینه و بدون خشونت بتوانیم حقوق فردی و اجتماعی خودمان را به‌دست آوریم.

در انتها با تبریک مجدد صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی و فتح «آزادی» توسط خانم‌ها لینک‌هایی مرتبط با این موضوع را ببینید:

گزارش و عکس‌های پرستو دوکوهکی عزیز از درون «آزادی»؛ در گزارش خانوم پرستوی عزیز تعداد زیادی لینک هست که آنها را حتما ببینید.
عکس‌های منصور نصیری از ورود خانوم‌ها به ورزشگاه آزادی
عکس‌های کسوف از پخش بازی در ستاد نسیم و خوشحالی مردم در سطح شهر
عکس‌های آبچینوس از جشن پیروزی

چند پانوشت:
-موضوعی با نام بی‌خشونت در فانوس باز کردم به این امید که فانوسیان دیگر هم به این موضوع بپردازند.
-متاسفانه بازی را نتوانستم ببینم و از سایت ایران اسپورت بصورت تکست بازی را دنبال کردم.
-سایت یورواسپورت با اینکه گزارش تکست نسبتا کاملی از بازی کره‌شمالی و ژاپن ارائه کرد برای بازی ایران به 2 سطر یکی لحظه گل و یکی بعد از پیروزی اکتفا کرد!
-بعد از خاتمه بازی انتظار داشتم حداقل گل بازی را در سی ان ان ببینم که متاسفانه با اینکه گزارش کاملی از بازی کره و ژاپن که در ورزشگاه خالی از تماشاگر برگزار شد نشان داد به همراه گل‌های به ثمر رسیده و درگیری بازیکنان، در مورد بازی ایران فقط نتیجه بازی را ذکر کرد و حتی گل بازی را هم نشان نداد!
در حین برگزاری بازی ایران- بحرین؛ شبکه تلویزیونی یورواسپورت مشغول پخش مستقیم بازی فوتبال نوجوانان اروپا بود!
کاش دیشب آزادی بودم و می‌توانستم در جشن پیروزی شرکت کنم!

*البته گویا پای یکی از عزیزان هم لای میله‌ها گیر کرده و متاسفانه شکسته‌است؛ که برایشان بهبودی آرزو می‌کنم.

** برای اینکه از پهنای باند دوستان در انجمن بدون مرز استفاده نشود؛ کپی از کتاب را در سرور فانوس قرار داده‌ام.

آلیوس ماکسیموس :: June 09, 2005 :: بی‌خشونت


: نشانی دنبالک
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/59
Link daadeh shod
Excerpt:
Weblog: KhabarChin
Tracked: June 11, 2005 12:19 AM

: نظرات شما

سلام ... اول از همه حال کردم از عمل دختر خانمها، اما وقتی پلاکارد "ورزش کالا نیست" را خواندم با خود گفتم کجای کارید علم و هنور هم کالا شده، ورزش که سهل است ...من هم فوتبال دوست هستم و خوشحال میشوم وقتی ایران ببرد اما این جشن ها و خوشحالی ها بخصوص با ان پرچم با مزاج من همساز نیست ...

نوشته شده توسط : آرمین گیله مرد در روز ۱۹ خرداد ۱۳۸۴، ۷:۴۵ بعدازظهر

دستت درد نكنه ماكسيموس ! ما هم خيلي خوشحال شديم كه خانوم ها بالاخره تونستند بدون توسل به مراجع قدرت‘ به ورزشگاه داخل شوند. اميدوارم اين حركات ادامه داشته باشه و خوشحالم كه شما هم بخش بي خشونت رو باز كرده ايد (:

نوشته شده توسط : جادي در روز ۲۰ خرداد ۱۳۸۴، ۱۱:۱۲ صبح