<معاملات اهواز پنجشنبه ۱۶ تیر ۸۴

حتما" خبر معاملات مشکوکی که اخیرا" در اهواز انجام میشه به گوشتون رسیده، می‌خوام به عنوان یک اهوازی یه کمی در مورد این معاملات براتون بگم و به چند سؤال در این مورد جواب بدم :

اول از همه اینکه این معاملات به چه صورتی انجام می‌شن؟
این معاملات به این صورت هستن که شما مقداری پول می‌دین و بعد از بیست روز شصت درصد! اون به پولتون اضافه میشه که می‌تونید این مبلغ رو بگیرید و یا اینکه بجای پول، ماشین، موبایل یا چیزهایی مثل اینها تحویل بگیرین.

این معاملات توسط چه کسی مطرح شد؟
این معامله اولین بار توسط فردی حدودا" 25 ساله که در اهواز به نام" سید" معروفه مطرح شد که در ابتدا تنها عربها می‌توانستند در این معامله شرکت کنند اما در عرض مدت زمان کوتاهی شعب مختلفی برای انجام این معاملات بوجود آمد البته اکثر این شعب در مناطق عرب نشین اهواز دائر شده‌اند .

آیا واقعا" این سود به مردم داده می‌شه؟
تا به امروز تمام کسانی که اقدام به انجام این معامله کردن سودشون رو دریافت کردن و به همین دلیل هم قوه‌ی قضائیه که چند بار اقدام به بازداشت افراد دست اندرکار این معاملات کرده در نهایت به دلیل وجود نداشتن شاکی خصوصی مجبور به عقب نشینی شده .

این معامله از نظر شرعی چه حکمی داره؟
شاید در اخبار شنیده باشین که دو نفر از مراجع تقلید یعنی لنکرانی و سیستانی این معامله رو حرام دانسته اند ولی من به رساله ی مکارم شیرازی رجوع کردم، در رساله ی مکارم این معامله که با نام معامله‌ی سلف شناخته شده در صورتی که در ازای پول داده شده کالا تحویل داده شود صراحتا" بدون اشکال و مجاز دانسته شده .

و اما سؤال اصلی و آنهم اینکه "سید" سودی رو که به مردم میده از کجا میاره ؟
این سؤالیه که هیچ کس جوابشو نمیدونه ولی بعضیها حدسهایی میزنن مثلا" بعضیها معتقدند که پولهایی که از مردم گرفته میشه در کشورهای خارجی سرمایه گذاری میشن که در این صورت مسلما" ضربه ی سنگینی به اقتصاد داخلی وارد میشه اما افرادی که این نظر رو دارن آیا میتونن به این سؤال جواب بدن که کدوم کشور همچین سودی به سرمایه گذارها میده ؟ از یه نفر که در یکی از شعب انجام این معاملات کار میکرد شنیدم که فقط نصف سود بدست آمده به مردم داده میشه یعنی سود اصلی این معاملات برای "سید" چیزی در حدود 120 درصده !!! (راست و دروغش با کسی که گفته).
یه عده هم معتقدند که این کار ادامه ی مسائلی ست که در شهر اهواز اتفاق افتاده و هدفی جز ایجاد نارضایتی در بین مردم نداره ( راستشو بخواین تا اینجاش که مردم راضی هستن بعدشو خدا میدونه)
عده ای هم معتقدند که این فقط یه کلاهبرداری ساده ست ( اینجا این سؤال پیش میاد که چرا این کلاهبرداری فقط مختص شهر اهوازه و هنوز در هیچ شهری حتی شهرهای اطراف اهواز انجام نمیشه ؟!)
علاوه بر مواردی که گفتم حدس و گمان‌های دیگری هم وجود داره که همه مانند موارد بالا در درست بودنشون شک وجود داره .

آیا این معاملات پیامد مثبت اجتماعی هم دارن؟
شاید تعجب کنید ولی باید بگم بله، از وقتی این معاملات انجام میشن دزدی در مناطق پایین شهر اهواز به شدت کاهش پیدا کرده که البته دلیلش کاملا" مشخصه .

و اما نتیجه اینکه ... خب راستشو بخواین من خودم هم عقلم به جایی قد نمیده البته تصمیم گرفتم که شخصا" کارآگاه بازی دربیارم و دنبالشو بگیرم شاید به یه نتیجه ای برسم ولی اون چیزی که مسلمه اینه که به هر حال گذشت زمان این معما رو هم مثل همه ی معماهای دیگه حل میکنه ، فقط امیدوارم این مسائل هرچی که هست مشکلاتش متوجه مردم رنجدیده ی اهواز نباشه، ما هنوز هم داغدار عزیزانی هستیم که در اثر انفجارهای اخیر مظلومانه کشته شدن.

سحر حکمت :: July 07, 2005 :: اجتماع

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/97
معاملات در اهواز
Excerpt:
Weblog: Khabarchin
Tracked: July 10, 2005 07:30 AM

مطالب دیگر در زمینه اجتماع

علل تغییر روش همسریابی در جامعه (بویژه ایران) - نگاشته شده در جمعه ۷ مرداد ۸۴ به قلم:: لرد کاوی
اطلاع رسانی - نگاشته شده در جمعه ۳۱ تیر ۸۴ به قلم:: لاله
يوسف زيبای من! - نگاشته شده در دوشنبه ۲۰ تیر ۸۴ به قلم:: عباس معروفی
نگاهی به خویشتن - نگاشته شده در دوشنبه ۶ تیر ۸۴ به قلم:: آسمون
درسي براي آنان كه مسابقه مي‎دهند - نگاشته شده در یکشنبه ۸ آذر ۸۳ به قلم:: شورای سردبیری فانوس

نظرات شما:

با سلام من خبر این معاملات رو داشتم و فکر می کنم می تونم تحلیلی از این قضیه داشته باشم. اگر به اثرات این قضیه نگاه کنید می فهمید که تقریبا قضیه واضح و روشنه . از زمانی که این معاملات شروع شده عرب ها ارج و قرب پیدا کردن چون سید فقط با عربها کار می کنه و حتی اگر فارسی بخواد باهاش کار کنه باید از طریق یک عرب باشه. عربها به هم نزدیک شدن و یک جور پایگاه درست کردن. قیمت موبایل و ماشین هم که می دونید پایین اومده و از همه جا کمتر هست.
پول زیادی که تزریق شده در عوض روح کار کردن رو کشته و جوونها فقط به این فکر می کنن که یک پولی به سید بدن و سودشو بگیرن. این مسائل در دراز مدت می تونه به تجمع های مافیایی و خطرناک منجر بشه. روحیه جوونها رو تضعیف کنه و عادت اونها به این مدل پول زندگی شونو نابود می کنه. کلا اثرات تخریبی وحشتناکی خواهد داشت. منبع سید هم دو ریشه اصلی داره. بخش اول راه انداختن کاره که نیاز به مبلغی داشته در حدود 5-10 میلیارد که سید داشته یا از همون منایع ناشناسی که شما اشاره کردین به دستش رسیده و بخش دوم اون فقط به اصطلاح بازار این کلاه اون کلاه کردنه. هیچ تجارتی تو دنیا نمی تونه مولد بیشتر از 50 درصد درسال باشه .
یادتون باشه پولی که دست مردم هست درست مثل انرژی می مونه که مقدار کلش ثابته و یک منبع نامحدود نیست. اگر نظر من رو بخواین این هم یک بازی خطرناک هست مثل پنتاگونو و گلکوست و ... که دست آخر بازنده های زیادی خواهد داشت. خوش خیالی محض خواهد بود اگر فکر کنیم که این وضع می تونه تا سالها ادامه پیدا کنه. منتظر روزی باشید که بازی تموم میشه و حداقل سعی کنید جز بازنده ها نباشید.
این پول کثیف رو واقعا توصیه نمی کنم چون نظم زندگی شما رو به هم می زنه و بد عادت می کنه. توی دنیای کاری ما می گن اگر می خوای کسی رو بدبخت کنی یک سال با دو برابر چیزی که حقش هست استخدامش کن. خیالت راحت باشه که تا ده سال بعد نمی تونه برای کسی کار کنه.

نوشته شده توسط : خسرو در روز ۱۶ تیر ۱۳۸۴، ۳:۳۵ بعدازظهر

آقا خسرو ممنون از توضیحاتی که دادین، از توضیحاتتون این طور برداشت کردم که شما منو مؤافق این معاملات میدونید ببینید من فقط به عنوان یه اهوازی چیزهایی رو که میدونستم گفتم و اصلا" منظورم تائید این معاملات نبود من هم معتقدم که پول بی زحمت نباید وارد زندگی کسی بشه . نمیدونم شما اهوازی هستید یا نه ولی حدس میزنم نباشین چون ظاهرا" اطلاع ندارین که جندوقته این معاملات برای غیرعربها هم آزاده .واما نکته ی دیگه اینکه اونهایی که تو اهواز هستن میدونن که اونقدرها هم چیزی تغییر نکرده یعنی این طور نیست که نصف جمعیت اهواز نشسته باشن تو خونه شون و با سود این معاملات زندگی کنن .

نوشته شده توسط : sahar hekmat در روز ۱۶ تیر ۱۳۸۴، ۶:۰۹ بعدازظهر

سلام ... فرضی های زیادی میشود بافت و منم یکی میبافم. ماکان دارد کالاهای که به مردم داده میشود دزدی باشد و بخاطر همین هنگام شروع این معاملات دزدی کردن ممنوع شده (تا شک ز بین برود) و البته ممکن هست دزدی شده از مناطق انور خلیج فارس باشد. بعد از بیست روز بالای صددرصد سود فقط با پول زیاد و شرکت در قمارخوانه بورس (خریدput و cal )و انهم غير قانوني (مطمئن با شي و بداني که سهم شرکت در عرض یک هفته چقدر پایین و بالا میرود، یعنی از اخبار داخلی شرکت باخبر باشی که کار غیر قانونی هست)یا اینکه کارهای صددرصد خلاف مانند قاچاق، دزدی، ادمفروشی و ... بدست آورده میشود. البته اگر فروشنده قهاری باشی و جنس خیلی ارزان گیر اورده باشی هم ممکن هست در عرض دو هفته بیش از چند صد درصد سود بزنی!!!

نوشته شده توسط : آرمین گیله مرد در روز ۱۶ تیر ۱۳۸۴، ۶:۴۰ بعدازظهر

با سلام مجدد. من اهوازی نیستم و روی شنیده ها قضاوت کردم.اینها بیشتر حدس هایی در مورد تاثیر دراز مدت این معاملات بود که قبلا در جواب دوستی اهوازی که از من نظر خواسته بود نوشته بودم.پیروز باشید.

نوشته شده توسط : خسرو در روز ۱۷ تیر ۱۳۸۴، ۷:۴۳ صبح

دوست عزيز
اين يك نوع كلاهبرداري است كه در انگليسي به آن pyramid scheme يا حقه هرمي ميگويند. داستانش هم بسيار ساده است: طرف از پول آدمهاي جديد به آدمهاي قبلي سود ميدهد. اين تا وقتي ادامه پيدا ميكند كه آدمهاي جديد بطور تصاعدي به اين داستان اضافه شوند و اين خواه ناخواه فقط براي مدت محدودي ادامه دارد. بعد هم تمام هرم سقوط ميكند و همه آنها كه سودشان را نگرفته اند نه تنها سودي نميگيرند بلكه اصل پولشان هم به باد ميرود.
نمونه اين كلاهبرداري چندسال پيش در آلباني اتفاق افتاد كه نتيجه اش برباد رفتن دارايي مليون ها آدم بود.

نوشته شده توسط : kave در روز ۱۸ تیر ۱۳۸۴، ۱:۳۰ صبح

آرمين عزيز در مورد فرض اولت بايد بگم كه با توجه به اينكه وسائل تحويل داده شده اغلب در مقابل چشم سرمايه گذارها خريده ميشن اين فرض بسيار بعيد به نظر ميرسه / در مورد فرض بعدي اين هم بعيده چون نيروي انتظامي و قوه ي قضاييه مدتهاست كه سعي ميكنن به هر نحوي شده جلوي اين كار رو بگيرن ولي موفق نميشن فكر نميكنم اين گروه اونقدر حرفه اي باشن كه با اين وجود بتونن خلاف كنن هنوز مراجع حكومتي نميدونن كه اين سودها از كجا بدست مياد با وجود اين توضيحات روشي كه آقا "كاوه" اشاره كرده خيلي به واقعيت نزديكه اما كاوه ي عزيز شما هم احتمالا" مثل آقا "خسرو" اهوازي نيستي چون به يه نكته توجه نكردي و اون هم اينكه عربها از اونجايي كه به صورت عشيره زندگي ميكنن خانواده و دوست و خلاصه همه كس سيد در كنار بقيه ي عربها زندگي ميكنن فقط كافيه كه يه مشكلي پيش بياد تا بقيه ي عشيره ها پدر عشيره ي سيد رو دربيارن و يه بلاي حسابي سر خانواده اش بيارن
به هر حال ممنونم از همه كه نظراتشون رو ميگن


نوشته شده توسط : سحر حکمت در روز ۱۸ تیر ۱۳۸۴، ۷:۲۵ بعدازظهر

همانطور که کاوه گفت این همان "کلک هرمی" است. خیلی وقتها از همین روابط شخصی و قومی و غیره سوء استفاده می شود تا کسان بیشتری به آن جلب شوند. در گوگل برای Pyramid Scheme جستجو كنيد و اطلاعات زيادي در اين مورد مي توانيد بگيريد. خيلي از كشورها قوانين سفت و سختي براي جلوگيري از اين تقلب وضع كرده اند و به نظر مي رسد ايران متاسفانه هنوز در اين مورد از قافله عقب است.

نوشته شده توسط : Mehrdad در روز ۲۰ تیر ۱۳۸۴، ۳:۱۶ صبح

واقعاًبراي اقتصاد اين مردم نگران هستم بدست آوردن اين سودهاي نامشروع جز ربا و كلاهبرداري چيز ديگري نيست سودي كه بدست ميآيد هرچه باشد باعث بالارفتن قيمتها خواهد شد مردم ميخواهند مثل خيليهاي ديگه كه يكشبه به پول و مقام رسيدند به خوشبختي كاذبي برسند كه نهايتش اينه كه دودش به چشم خود و ديگران ميرسد. افراد سودجو كاري به عرب و عجم بودن ندارند.نمونه اش جنگ عراق عليه كويت بود. كلاهبردارها از ضعف و كمبودهاي اقتصادي مردم مطلع هستند و بيشتر در ميان افراد بي بضاعت !مستمند!وصد البته مفلس رخنه ميكنند در اين ميان تعدادي از افراد متمول وسودجو براي جلب توجه مردم سرمايه اي در اختيار سردسته به منظور شروع كار ميدهند تا ضمن تبليغ كاذب و نشان دادن مثلاً فلاني ماشين خريده!ياكلي پول نصيبش شده! ديگران را تطميع نمايند و صد البته اين يك عمل غيرشرعي ميباشد. همين چند سال پيش در سربندر و شادگان وآبادان بود كه عده اي به اسم چكي ماشين خريد و فروش كردند و خيلي از آنها به زندان رفتند. مردم بايد آگاه باشند كه هر گردي گردو نيست هر سيدي سيد نيست .همان نظريه حقه هرمي واقعيتي است كه مردم ميبايست از طريق مطبوعات و بصورت شفاف آگاه شوند و صد البته اينكه اين كاهبردارها به زندان بياندازد

نوشته شده توسط : ahmad در روز ۲۱ تیر ۱۳۸۴، ۴:۳۳ بعدازظهر

واقعاًبراي اقتصاد اين مردم نگران هستم بدست آوردن اين سودهاي نامشروع جز ربا و كلاهبرداري چيز ديگري نيست سودي كه بدست ميآيد هرچه باشد باعث بالارفتن قيمتها خواهد شد مردم ميخواهند مثل خيليهاي ديگه كه يكشبه به پول و مقام رسيدند به خوشبختي كاذبي برسند كه نهايتش اينه كه دودش به چشم خود و ديگران ميرسد. افراد سودجو كاري به عرب و عجم بودن ندارند.نمونه اش جنگ عراق عليه كويت بود. كلاهبردارها از ضعف و كمبودهاي اقتصادي مردم مطلع هستند و بيشتر در ميان افراد بي بضاعت !مستمند!وصد البته مفلس رخنه ميكنند در اين ميان تعدادي از افراد متمول وسودجو براي جلب توجه مردم سرمايه اي در اختيار سردسته به منظور شروع كار ميدهند تا ضمن تبليغ كاذب و نشان دادن مثلاً فلاني ماشين خريده!ياكلي پول نصيبش شده! ديگران را تطميع نمايند و صد البته اين يك عمل غيرشرعي ميباشد. همين چند سال پيش در سربندر و شادگان وآبادان بود كه عده اي به اسم چكي ماشين خريد و فروش كردند و خيلي از آنها به زندان رفتند. مردم بايد آگاه باشند كه هر گردي گردو نيست هر سيدي سيد نيست .همان نظريه حقه هرمي واقعيتي است كه مردم ميبايست از طريق مطبوعات و بصورت شفاف آگاه شوند و صد البته اينكه اين كاهبردارها به زندان بياندازد

نوشته شده توسط : ahmad در روز ۲۱ تیر ۱۳۸۴، ۴:۳۴ بعدازظهر

واقعاًبراي اقتصاد اين مردم نگران هستم بدست آوردن اين سودهاي نامشروع جز ربا و كلاهبرداري چيز ديگري نيست سودي كه بدست ميآيد هرچه باشد باعث بالارفتن قيمتها خواهد شد مردم ميخواهند مثل خيليهاي ديگه كه يكشبه به پول و مقام رسيدند به خوشبختي كاذبي برسند كه نهايتش اينه كه دودش به چشم خود و ديگران ميرسد. افراد سودجو كاري به عرب و عجم بودن ندارند.نمونه اش جنگ عراق عليه كويت بود. كلاهبردارها از ضعف و كمبودهاي اقتصادي مردم مطلع هستند و بيشتر در ميان افراد بي بضاعت !مستمند!وصد البته مفلس رخنه ميكنند در اين ميان تعدادي از افراد متمول وسودجو براي جلب توجه مردم سرمايه اي در اختيار سردسته به منظور شروع كار ميدهند تا ضمن تبليغ كاذب و نشان دادن مثلاً فلاني ماشين خريده!ياكلي پول نصيبش شده! ديگران را تطميع نمايند و صد البته اين يك عمل غيرشرعي ميباشد. همين چند سال پيش در سربندر و شادگان وآبادان بود كه عده اي به اسم چكي ماشين خريد و فروش كردند و خيلي از آنها به زندان رفتند. مردم بايد آگاه باشند كه هر گردي گردو نيست هر سيدي سيد نيست .همان نظريه حقه هرمي واقعيتي است كه مردم ميبايست از طريق مطبوعات و بصورت شفاف آگاه شوند و صد البته اينكه اين كاهبردارها به زندان بياندازد

نوشته شده توسط : ahmad در روز ۲۱ تیر ۱۳۸۴، ۴:۳۵ بعدازظهر