<فراخوان نویسندگان، وبلاگ‌نویسان و هر آن‌کس که می‌نویسد! شنبه ۷ آبان ۸۴

بیایید برای ارتقا زبان فارسی در سطح بین‌المللی، دست در دست هم دهیم!
همانطور که اطلاع دارید و شاید هم نداشته باشید، Wikipedia دایره‌المعارفِ آزادی است که به صورت Online است. منظور از آزاد بودن این است که هر کسی می‌تواند در آن بنویسد یا اینکه نوشته‌ای را تصحیح کند، به آن بیافزاید و یا ویرایش کند. این امتیازی است که باعث می‌شود دایره‌المعارف همیشه به روز باشد و اتفاقات جدید، مباحث و علوم تازه به سادگی به آن افزوده شوند. شما این کار را از طریق کامپیوتر شخصی‌تان، در منزل یا محل کارتان انجام می‌دهید.

لازم به ذکر است که این وب‌سایت دربردارنده 100 زبان زنده دنیاست که هر یک می‌توانند این دایره‌المعارف را در زبان خودشان کامل نمایند. در این میان به ترتیب زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی در صدر زبان‌های دیگر قرار دارند که این موضوع مربوط به محتوی دایره‌المعارف برای هر یک از این زبان‌ها بوده است.
ویکی‌پدیا پروژه‌ای چندزبانه برای گردآوری دایرةالمعارفی جامع و با محتویات آزاد است. این پروژه (به زبان انگلیسی ) از ژانویه‌ی ۲۰۰۱ آغاز شده و اکنون ۵۵۹۴ مقاله به زبان فارسی دارد. با این حال در بخش زبان فارسی آن‌گونه که باید فعالیت صورت نپذیرفته است و این قسمت کمبودهایی اساسی دارد. از طرفی مشاهده می‌شود که در وبلاگ‌شهر، در هر لحظه مقالات پربار متعددی با موضوعات و محتوی غنی، منتشر می‌شوند که همه آن‌ها به قسمت بایگانی وبلاگ‌ها سرازیر می‌شوند و پس از چند روزی، کسی تمایلی به مطالعه آن‌ها نخواهد داشت و اینگونه اثری از آن‌ها نمی‌ماند؛ و از طرفی هم زبان فارسی در این دایره‌المعارف بین‌المللی، تقریبا هیچ جایگاهی ندارد.
باید توجه داشت که ارتقا زبان فارسی در این مرکز باعث افزایش اعتبار زبان فارسی در سطح بین‌المللی خواهد شد. و می‌دانیم که این اعتبار چه فایده‌هایی در‌بر‌خواهد داشت.
حال به نظر این حقیر، هر آن کس که فکر می‌کند، مقاله‌ای که در وبلاگش منتشر شده است، مناسب انتشار در این دایره‌المعارف می‌باشد، می‌تواند آن‌را برای چنین کاری ویرایش کند و قرار دهد. برای این کار، همه می‌توانند در زیر نوشته خود، لینک وبلاگ خودشان را بدهند تا علاوه بر نوشتن، تبلیغی هم برای وبلاگ خودشان کرده باشند! در این‌صورت، هم معلومات فارسی‌زبانان افزایش پیدا خواهد کرد، هم اعتبار زبان پارسی افزایش خواهد یافت و هم حق کپی رایت رعایت می‌شود به طوری که تبلیغی برای نویسنده و وبلاگش خواهد بود.
همچنین با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی، مطمئناَ در نسل‌های آینده توجه کمتری به مطالعه به صورت سنتی (مطالعه کتاب‌های حقیقی) خواهد شد و بیشتر به شکل مجازی صورت خواهد پذیرفت و برای چنین روزی که چندان هم دور نیست، یک چنین دایره‌المعارفی نیاز اساسی خواهد بود.
واقعا حیف چنین نوشتارهایی می‌دانم که به زباله‌دان آرشیو‌های وبلاگ‌ها می‌روند! همه می‌توانند بعد از نوشتن نوشتارشان، نسخه‌ای از آن‌را برای Wikipedia این دایره‌المعارف آزادِ آنلاین بفرستند.
به امید روزی که زبان پارسی، این زبان غنی که پشت آن تمدنی عظیم خوابیده است، جزء زبان‌های برتر این پهنه خاکی شود!

حال منتظر نظرات و پیشنهادات شما در مورد این موضوع هستم. هر آنکه را این موضوع مسئله است، ره‌نمایی‌ای کُناد!

بخش فارسی سایت Wikipedia

لرد کاوی :: October 29, 2005 :: وبلاگ

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/1335

مطالب دیگر در زمینه وبلاگ

راهنمای عملي وبلاگ نويسان و وب نگاران معترض - نگاشته شده در جمعه ۱ مهر ۸۴ به قلم:: آلیوس
سالگرد وبلاگ‌ها فرصتی برای نقد خودم - نگاشته شده در شنبه ۱۲ شهریور ۸۴ به قلم:: آلیوس
مسابقه وبلاگ‌نویسی - نگاشته شده در چهارشنبه ۹ شهریور ۸۴ به قلم:: شورای سردبیری فانوس
آیینه فانوس - نگاشته شده در جمعه ۲۴ تیر ۸۴ به قلم:: شورای سردبیری فانوس
یک پاسخ - نگاشته شده در چهارشنبه ۱ تیر ۸۴ به قلم:: شورای سردبیری فانوس

نظرات شما:

آقاي كاوي عزيز، به نظرم رسيدن به بخش انگليسي خيلي خيلي بيشتر مهم باشه تا بخش فارسي. تعجب مي كنم چه نكته ي جالبي در اين مبحث ديده ايد؟!
توي همين 3 روز اخير 2 نفر از اجانب از من پرسيده اند مگر ايراني ها عرب نيستند؟!!
يا اينكه يك عرب سوري اي باور كرده بود كه خوارزمي عرب هست و همين طور ابو علي سينا و يا اينكه خليج فارس رو از اونجا كه همه ي كسايي كه ميشناخته اونو با اون اسم مجعول صدا مي زده، به همون اسم ميشناخت. خوشبختانه با ويكي آشنا بود و تونست قاضي تقريبا خوبي باشه. كاري كه ما بايد بكنيم، گسترش صحبت از ايران و ايراني است، گسترش زبان فارسي نه آن چنان اولويت اول وبلاگ نويسان هست و نه آنچنان قضيه اي بغرنج و بحراني.

نوشته شده توسط : ميلاد در روز ۸ آبان ۱۳۸۴، ۷:۰۱ بعدازظهر

شايد منظورم درست جا نيفتاده باشه. به نظر من كه جديدا كمي ويكي نويسي كرده ام، ويكي نويسي انگليسي فقط يك دايره المعارف نيست، يك جور ارتباط هست در حاليكه بخش فارسي براي ما فارسي زبان ها تا حدود زيادي فقط دايره المعارف هست. مثال هايي كه در بالا زدم نشون دهنده ي همون مشكلاتي است كه گفتم. خيلي ها به واسطه ي تبليغ هاي غربي (ادعايي نمي كنم، شما غير از تبليغات غربي علت ديگري سراغ داريد؟) اصلا نمي دانند ايراني ها به چه زباني صحبت مي كنند. يا اصلا ايران تمدني داشته (جدا از بزرگي يا كوچكي اش).
به نظر من فراخوان بخش انگليسي به همكاري عزيزاني كه در خارج هستند خيلي مفيد تر هست هر چند چيزي كه خارج نشين هاي ما رو داراي مورد و مسئله كرده، از نظر من، تند روي يا نا آگاهي هايي از اين دست هست. به ويكي پدياي فارسي برويد، واژه ي اسلام را جستجو كنيد. يك آقايي يا خانمي از سوئد، آن چنان از منتقدين اسلام صحبت كرده اند كه انگار تمام كساني كه ويكي پديا را مي خوانند نا مسلمان فارسي زبان هستند و از اسلام هيچ چيزي نمي دانند و كانه اول بايد از منتقدين اسلام شروع بكنند تا ... . ايشون تا تونسته سعي كرده علمي كار بكنه مثلا : دين اسلام توسط شخصي به اسم محمد آورده شده! كم مانده بود بنويسه ، شخصي بي سواد و خيلي معمولي و چوپاني به اسم محمد آورده شده! من هم براي ايشون تذكر نوشتم كه منبع انگليسي همون مقاله مي تونه الگوي مناسبي باشه و در ضمن در بخش انگليسي ويكي هم پيامبران با احترام نام برده شده اند و در صفحه اي كه مربوط به آن مكتب هست، اولويت را به طور عرفي به آن اشخاص مدافع آن مكتب داده اند تا به ابراز وجود بپردازند. اگر ويكي نويسي اين باشه كه اصلا به نظرم درست نيست.
در كل، بايد بگم روي بحث انگليسي بيشتر كار بكنيد.

نوشته شده توسط : ميلاد در روز ۸ آبان ۱۳۸۴، ۷:۱۸ بعدازظهر

در پاسخ به میلاد عزیز:
ممنونم از لطفی که کردید و نقطه نظرات خود را بیان نمودید. پیشنهاد شما بسیار جالب است و به آن نیز در آینده خواهم پرداخت اما منظور بنده، این است که با توجه به هزینه ای که نویسندگان وبلاگ ها می کنند (از لحاظ زمانی، فکری، مالی و ... )، بهتر است آنها را در این مکان هم انبار کنند تا در آرشیو وبلاگ هایی که شاید هرگز خوانده نشوند!
باز هم از جنابعالی متشکرم!

نوشته شده توسط : Lord Kavi در روز ۸ آبان ۱۳۸۴، ۱۱:۴۶ بعدازظهر

ممنونم جناب لرد. پيشنهاد شما پيشنهاد جالبي است و چرا که نه؟! پيشنهاد شما که هزينه اي ندارد و به قولي سنگ مفت گنجشک هم مفت اما نظر من راجع به انگليسي نويسي و جهاني شدن، مي تونه يک جنبش و يک پروژه به حساب بياد. من فکر مي کنم جامعه ي اينترنتي ايراني تا حدودي منسجم هست و کاري که ما بايد بکنيم، استارت براي معرفي کردن خودمون به دنيا بدون توجه و در جنگ با به رسانه هاي غربي و بي عرضگي يا بي محلي مسئولين خود ما.

نوشته شده توسط : milad در روز ۹ آبان ۱۳۸۴، ۳:۲۱ بعدازظهر

لرد عزیز... پیشنهاد بسیار خوبیه... سعی خواهم کرد مقالاتی که مناسب ویکی هستند را تنظیم کنم...

نوشته شده توسط : آليوس در روز ۹ آبان ۱۳۸۴، ۳:۲۴ بعدازظهر

Remember personal info?