<نگاه: سانسور از زبان وینستون چرچیل یکشنبه ۷ اسفند ۸۴

به مناسبت سانسورسایت آیینه فانوس

همه طرفدار آزادی بیان هستند. کمتر روزی پیش می‌آید که بدون ستایش آزادی بیان بگذرد، ولی دیدگاه بعضی این است که خودشان آزادند هر چه می‌خواهند بگویند ولی اگر کس دیگری چیزی در پاسخ بگوید، از کوره در می‌روند.

"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
-- Winston Churchill

دیکتاتور‌ها را می‌بینید که در حالیکه اطرافشان را سرنیزه‌های سربازانشان و باتوم پلیس‌هایشان احاطه کرده است بر تخت خود تکیه زده‌اند. با این وجود همین دیکتاتورها در قلبشان هراسی وجود دارد که به زبان نمی‌آورند (نمی‌توانند به زبان بیاورند!). آن‌ها از کلمات و افکار می‌ترسند! کلماتی که در خارج صحبت می‌شود، افکاری که در خانه شکل می‌گیرند که چون ممنوع هستند حتی خطرناکتر از سخنان خارج نشینان هستند. این کلمات و افکار آن‌ها را می‌ترساند. یک موش کوچک – یک موش ریز و کوچک – از عقاید و افکار در اتاق بوجود می‌آید و حتی باشکوه‌ترین سلاطین نیز در بیم و هراس می‌افتند!
وینستون چرچیل.

"You see these dictators on their pedestals, surrounded by the bayonets of their soldiers and the truncheons of their police. Yet in their hearts there is unspoken - unspeakable! - fear. They are afraid of words and thoughts! Words spoken abroad, thoughts stirring at home, all the more powerful because they are forbidden. These terrify them. A little mouse - a little tiny mouse! -of thought appears in the room, and even the mightiest potentates are thrown into panic."
-- Winston Churchill

آدرس آیینه فانوس نیز فیلتر شد! از دوستانی که در این زمینه نوشتند و به فانوس و فانوسیان محبت داشتند تشکر می‌کنم: از جادی که در وبلاگ خودش و سایت ایران 19 به فارسی و انگلیسی مطلب نوشت، از سام عزیز که خودش فانوسی است، و از تمام بزرگواران دیگری که به فانوس و فانوسیان لطف داشته‌اند سپاسگذارم. به زودی راهی برای ارسال روزانه مطالب فانوس و لینکدونی فانوس برای دوستان ایجاد خواهم کرد، فعلا ایمیل نمی‌تواند سانسور شود.

آلیوس :: February 26, 2006 :: حقوق بشر

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/1430

مطالب دیگر در زمینه حقوق بشر

"صدایی ایجاد کنید" - نگاشته شده در جمعه ۲ دی ۸۴ به قلم:: آلیوس
چرا با اعدام مخالفم - نگاشته شده در شنبه ۲۳ مهر ۸۴ به قلم:: آلیوس
شنبه‌ای‌ در کلن - نگاشته شده در پنجشنبه ۳ شهریور ۸۴ به قلم:: آلیوس

برای دیدن همه نوشته های فانوس در این زمینه آرشیو حقوق بشر را ببینید.

نظرات شما:


Remember personal info?