<ساعت اسلامى حق مسلم ماست سه شنبه ۸ فروردین ۸۵

يکى دو روز آخر سال ۸۴ قشرى‌گرى به اوج خود رسيد. اتفاقى که چنان شوکه‌ام کرد که هنوز دستم به قلم نمى‌رود. تغيير ساعت تابستانى که راه حلى مرسوم براى صرفه‌جويى در انرژى است به مثابه يک تحريف بزرگ در اسلام، لغو شد. اين بود وجه ايرادى که در مورد آن سالنامه به جامى گرفتم. تخريب خانقاه (حتا با اسم حسينيه)، سانسور کتاب‌هاى با مضمون باطنى، و درعوض چاپ سکسولوژى با روايت مجلسى، و اين هم آخرين تير: ساعت اسلامى!

بدتر اين‌که فرصتى دست داد تا فارغ از منور‌الفکرى رايج در فضاى سايبر، سرى به متن جامعه بزنم و متأسفانه آنچه ديدم باورکردنى نيست:

- انقلابى پريروز و گروهکى ديروز و کارگر فقير امروز را ديدم که به احمدى‌نژاد رأى داده و طرفدار سرسخت اوست.
- در ميان مرفهان، هيچ خبرى از احتمال جنگ و تحريم نبود، هيچ خبرى.
- در توده هميشه مستمند و متوسط جامعه، دل‌خوشى به حکومت سپاهى‌ها که با پيروزى در مسأله هسته‌اى، تمام مشکل‌هايشان حل خواهد شد.
- و باز در توده که خوب شد از اين ننگ ساعت غير اسلامى خلاص شديم.

چرا در فرانسه، موج اعتراض دانشجوها، به راحتى با باتوم فرو نمى‌خوابد؟ چون موضوع مورد مناقشه، مسأله خيلى‌هاست ولى مسأله ما چى؟

انگار مسأله ما حاشيه هم نيست، چه رسد به متن. من از اول هم انتظار هيچ اثرى از اين فضا نداشتم، ولى انگار پرسه زدن در اين فضا، شامه‌مان را هم گرفته!

آن بيرون اين خبرها نيست …

البته اگر کمى خوش‌بينانه نگاه کنيم شايد، توجيهى براى اين ساعت اسلامى پيدا کرديم:

با وجود انرژى هسته‌اى که حق مسلم ماست، ديگر نگران هدر رفتن انرژى نيستيم؛ بگذاريد، مذهبى‌هاى ما فکرشان را درگير تطبيق ساعت جديد و قديم نکنند، و با فراغ بال به مطالعه اوقات و نحوه صحيح و توصيه شده مقاربه بپردازند، تا با مجامعه ناصحيح و در وقت نادرست، فرزندان ناقص‌الخلقه، درست نکنند. هزينه تحميلى که صرف نگهدارى از اين معلول‌ها خواهد شد بسيار بيشتر از آن ميزان صرفه جويى در انرژى است که با تغيير اسرائيلى ساعت، به‌دست خواهد آمد. البته با عرض معذرت از چاى داغ به خاطر اظهار نظر غير مسؤلانه ، در حوزه تخصصى ايشان.نيما قديمى :: March 28, 2006 :: اجتماع

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/1440

مطالب دیگر در زمینه اجتماع

آقاى ميرزايى شما چرا؟ - نگاشته شده در سه شنبه ۲۳ اسفند ۸۴ به قلم:: نيما قديمى
سکسولوژى اسلامى - نگاشته شده در سه شنبه ۱۶ اسفند ۸۴ به قلم:: نيما قديمى
به دختران آزادى - نگاشته شده در شنبه ۱۳ اسفند ۸۴ به قلم:: نيما قديمى

برای دیدن همه نوشته های فانوس در این زمینه آرشیو اجتماع را ببینید.

نظرات شما:

درود بر قدیمی عزیز:
اول از همه عیدتان را تبریک می گویم و سال خوب و خوشی را برای شما و دیگران فانوسیان عزیز آرزو دارم.
به نظرم این مطلب می بایست در قسمت طنز می بود تا اجتماع ؛)
شاد زی و زیبا زی!

نوشته شده توسط : Lord Kavi در روز ۸ فروردین ۱۳۸۵، ۱۱:۵۷ صبح

بلی، مدتهاست که ما در اقلیت هستیم، آخر مرفه، مستمند، دانشجو و ... را چه به فضای سایبر و این حرف ها؟
اینجا دنیای بسته ای است که گویی به دور افتاده است! آیا باید پنداشت که مستمند بنشیند تحولات سیاسی مملکتش را دنبال کند، آن هم از فضای سایبر؟ آن را نانی حلال به چنگ آوردن، همه فکرش را دربرگرفته و در هنگام فراغ بالی هم به فکر داشتن یک سکس خوب بعد از شام شبش است! آیا او فرق اینترنت را با اینترمیلان می داند؟ فکر نمی کنم!
آن دانشجویی که در فکر همه چیز از جمله اعتیاد، مسکرات، پارتی، سکس، خوش گذرانی، وقت کشی و نهایتا بعد از این همه شاید کمی هم درس است، را چه به این مسائل؟
جوانان ما از اینترنت جر پورنو، دانلود آهنگ و چت کردن چه یاد گرفته اند که بخواهند مبارزات بی امان کنند؟ آیا می دانند حادثه کوی دانشگاه چه بود؟ بعید می دانم!
این است ثمره حکومتی که سعی کرد جوانانش را منفعل بار بیاورد!

وقتی می بینم که افرادی هستند که احمدی نژاد را منجی ایران می بینند، می خواهم گریه کنم، اما باید یک نکته را در نظر گرفت که این مردم ما در واقع کیستند. اگری سری به تاریخ دوران قاجار بزنید و احوالات و روحیات ایرانیان را ببینید، کثیفی شان راببینید، بی شعوری و قشری بودنشان را ببینید، تعصبات بی پایه و جزمیاتشان راببینید، متوجه خواهید شد که چه وضعیت اسفناکی بوده است. و نیز باید بدانید که در دوران پهلوی این مردم همان بوده اند، تنها لباس شان تغییر کرده است! و همینان بودند که در سال 57 همگی فریاد زدند و خواستار آن بودند که به اصل و ریشه شان بازگردند، و نیر چنین شد!
اکنون هم به اعتقاد من همان هستند پس چرا باید به اینها که هیچ نمی فهمند سخت گرفت؟ آیا ارزش این را دارند؟

نمی دانم روشنگری تا چه مقدار کارساز خواهد بود؟ اما باید بدانیم که از صدقه سری همین فضای سایبر جوانان ما به منابع و اطلاعاتی دست یافته اند که کلا نسل جدید را از لحاظ اعتقادات و گرایشات دگرگون ساخته است!
باید پایمردی کرد و ادامه داد چرا که نباید تحول ظاهری باشد، اگر ظاهری باشد همان می شود که سال 57 در ایران شد، همان می شود که در فرانسه بعد از انقلاب کبیر شد، همان می شود که در آلمان نازی شد!
باید کم کم و عمیق باشد، من به این معتقدم! 40 سال پیش در آلمان اگر پسر و دختری قبل از زناشویی بچه دار می شدند، در اذهان عمومی باری منفی داشت، اما با روندی آرام این امر بسیار طبیعی شده است! و نیز چنین اند دیگر اتفاقات و تحولات در جوامع مدرن و پیشرفته!

بایست ایستاد و ایستادگی کرد؛ این احمدی نژاد هم بگذرد و این چرخ روزگار چه سریع می گذرد!
قدیمی عزیز، برایتان آرزو موفقیت و شادمانی در باقی تعطیلات دارم!
شادزی و زیبازی!

نوشته شده توسط : Lord Kavi در روز ۸ فروردین ۱۳۸۵، ۰:۲۶ بعدازظهر

با سلام:
به این مطلب در بلاگ نیوز لینک داده شد:
http://1irani.com/index.php?subaction=showfull&id=1143644257&archive=&start_from=&ucat=2&

نوشته شده توسط : Lord Kavi در روز ۹ فروردین ۱۳۸۵، ۶:۲۸ بعدازظهر

سلام
نمي دونم شما دوست داري مشكل رو حل كني يا يه مشكل درست كني. خودت هم خوب مي دوني كه اين تغيير ساعت ربطي به اذان و فلان نداره. حرفي داره درست بزن ما هم بفهميم ولي اينكه بشيني يه گوشه داد بزني فايده نداره. حداقل اين بدبخت از كاخ اومده بيرون و مي خواد كار كنه. اگه ميتوني راهنمايي كن اگه نمي توني به دموكراسي احترام كن تا 4 سال ديگه و يه رييس جمهور خوش تيپ كه به همه چي لبخند ميزنه بياد

نوشته شده توسط : علي در روز ۱۰ فروردین ۱۳۸۵، ۵:۰۴ بعدازظهر