<چرا فرانسه از لبنان حمایت می‌کند؟ چهارشنبه ۱۱ مرداد ۸۵

در نبرد بیست روزه بین حزب‌الله و اسرائیل، آمریکا و انگلیس به وضوح طرف اسرائیل را گرفته‌اند و فرانسه و روسیه طرف لبنان را. در این میان نقش فرانسه در حمایت از لبنانی‌ها خیلی پررنگ است. به نظر من دلیل این حمایت‌ها به شرح زیر است:

آمریکا تحت نفوذ شدید اسرائیل قرار دارد و علاوه بر آن، به دلیل وابستگی حزب‌الله به ایران، دشمن مشترک اسرائیل و آمریکا نیز هست. تضعیف حزب‌الله، تضعیف ایران نیز هست و حذف حزب‌الله عملا یکی از اهرم‌های فشار ایران بر آمریکا در صورت سرشاخ شدن دو کشور را از بین می‌برد.

انگلیس تحت نفوذ آمریکاست و در واقع به قول دونده‌ها در باد آمریکا خوابیده است. یعنی آمریکا در جلو می‌دود و انگلیس با قرار گرفتن در پشت سر آمریکا هم از منافع با آمریکا بودن بهره‌مند می‌شود و هم نوک پیکان تهاجم افکار عمومی دنیا و فشارهای بین‌المللی را به سوی آمریکا منحرف می‌کند.

روسیه در لبنان پایگاه اساسی ندارد. اما با دفاع از لبنان تلاش می‌کند از آمریکا باج بگیرد. کاری که نقش تازه‌ی روسیه در خاور میانه است و من اسمش را دریوزگی سیاسی می‌گذارم.

و اما حمایت فرانسه از لبنان به نزدیکی فرهنگی دو کشور باز می‌گردد. لبنان مستعمره‌ی فرانسه بوده است و در حال حاضر یکی از کشورهای فرانکوفون است. یعنی زبان دوم در لبنان زبان فرانسه است. فرانسه در کشورهای فرانکوفون نفوذ معنوی فراوانی دارد و در مقاطع مختلف در برکناری دولت‌ها و روی کار آمدن دولت‌های جدید نقش مؤثری دارد. عملا این کشورها جزء حوزه‌ی استحفاظی فرانسه هستند و فرانسه در آن‌ها سرمایه‌گذاری فرهنگی زیادی کرده است. طبیعی است که در این میان فرانسه طرف لبنان را بگیرد. هر چند که نزدیکی به اسرائیل سیاستی بود که فرانسه آرام آرام در پیش گرفته بود اما فرانسه به این راحتی نمی‌تواند از نفوذ در لبنان چشم‌پوشی کند.پرنده در قفس :: August 02, 2006 :: سیاست

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/1478

مطالب دیگر در زمینه سیاست


برای دیدن همه نوشته های فانوس در این زمینه آرشیو سیاست را ببینید.

نظرات شما:


Remember personal info?